Photo Gallery

HAVEL'S HOUSE OF HISTORY

AUTOGRAPHS OF RELIGIOUS LEADERS: 

Z-ZID

These items are posted as a reference for collectors and are not for sale.

(Click on image or signature to see an enlargement).

Page loads in 19 seconds at 56.6


Y/ ZIE-ZZHome / Reference / Contact Us / Online Store


Ravi Zacharias

(1946, India-Alive). Christian Evangelist and Founder, Ravi Zacharias International Ministries. Immigrated to Canada, 1966. Chair of Evangelism and Contemporary Thought, Alliance Theological Seminary, 3-1/2 years. Plenary Speaker, International Conference of Itinerant Evangelists, 1983, 1986, 2000. Host, "Let My People Think" radio program. Founder and President, Ravi Zacharias International Ministries. Author of A Shattered Visage: The Real Face of Atheism (1994); Man Can Live Without God (1994); Deliver Us From Evil (1996); The Merchant and the Thief (1999); The Broken Promise (2000); Jesus Among Other Gods (2000); The Lotus and the Cross: Jesus Talks with Buddha (2001); Sense and Sensuality: Jesus Talks with Oscar Wilde (2002); Light in the Shadow of Jihad (2002); Recapture Wonder (2003); I, Isaac Take Thee, Rebaekah (2004).

Ravi Zacharias Signature

Rabbi Moses Ben Mordecai Zacuto

(Sorry. Photo unavailable.)

(c. 1624, Amsterdam, Netherlands-October 1, 1697, Mantua, Italy). Jewish Rabbi and Kabbalist. Pupil of Morteira and fellow student of Spinoza. Rabbi, Venice, Italy, 1645-1673. Rabbi, Mantua, Italy, 1673-1697. Established a seminary for the study of the Kabbalah. Poet. Name is sometimes given as Moishe Zacut.

Rabbi Moses Zacuto Signature

Most Reverend Bishop Franz Zak

(June 30, 1917, Niederedlitz, Austria-Alive). Roman Catholic Bishop of St. Polten, Austria, 1961-1991. Ordained Priest, July 13, 1947. Co-Adjutor Bishop of St. Polten, Austria, December 4, 1956. Bishop of St. Polten, October 1, 1961. Secondarily appointed Military Bishop of Austria, May 8, 1969. Retired, July 11, 1991.

Bishop Franz Zak signature

Most Reverend Auxiliary Bishop Gabino Zavala

(September 7, 1951, Tijuana, Mexico-Alive). Roman Catholic Auxiliary Bishop of Los Angeles, California. Ordained Priest, Roman Catholic Church, May 28, 1977. Ordained Auxiliary Bishop of Los Angeles, California, March 19, 1994.

Auxiliary Bishop Gabino Zavala Signature

Most Reverend Bishop Konrad Zdarsa

(June 7, 1944, Hainichen, Germany-Alive). Roman Catholic Bishop of Goerlitz, Germany, 2007-Current. Ordained Priest, Roman Catholic Church, March 16, 1974. Bishop of Goerlitz, Germany, April 24, 2007-Current.

Bishop Konrad Zdarsa Signature

Morning Glory Zell-Ravenheart

(May 27, 1948, Long Beach, California-Alive). Witch, Priestess, and Goddess Historian. Born Diana Moore. Went on vision quest, 1968. Moved to Oregon and started a coven with her first husband. Married Oberon Zell, April 14, 1974. Partner in a polyamorous group marriage. Co-Editor, Green Egg magazine, 1973-1975. Ordained Priestess of the Church of All Worlds, 1974. Developed Sacred Wilderness Retreat and Living Unicorn Project. Founder, Ecosophical Research Association, 1977. Co-Creator, Holy Order of Mother Earth. Teacher of Neo-Paganism and the Gaia Thesis. Sculptor. Owner, Mythic Images. Co-Owner, TheaGenesis, LLC. Poet, Songwriter and Author. Headmistress, Grey School of Wizardry. Noted ritualist.

Morning Glory Zell-Ravenheart Signature

Oberon Zell-Ravenheart

(November 30, 1942, St. Louis, Missouri-Alive). Wizard and Elder in Magickal Community. Born Timothy Zell. Formerly known as Otter G'Zell. Teacher. Founder, Church of All Worlds, 1962. Publisher, Green Egg magazine, 1968-2000. Developed the Gaia Thesis, 1970. Co-Founder, Ecosophical Research Association, 1977. Initiate in several magickal traditions. Married Morning Glory Zell-Ravenheart and lives in a polyamorous group marriage. Artist, sculptor, and author. Headmaster, Grey School of Wizardy.

Oberon Zell-Ravenheart Signature

His Eminence Joseph Cardinal Zen Ze-kiun, SDB

(January 13, 1932, Shanghai, China-Alive). Roman Catholic Bishop of Hong Kong, 2002-Current. Ordained Priest, Salesian Order, Roman Catholic Church, February 11, 1961. Provincial Superior of Salesians, 1978-1983. Dean of Philosophy, Holy Spirit Seminary College, 1984-1991. Rector of Salesian Community of Aberdeen Technical School, 1986-1989. Lecturer in Chinese Seminaries, 1989-1996. Co-Adjutor Bishop of Hong Kong, October 20, 1996-September 23, 2002. 6th Bishop of Hong Kong, September 23, 2002-Current. Elevated to the Sacred College of Cardinals, February 22, 2006.

Joseph Cardinal Zen Ze-kiun Signature

Patriarch Zhen Shen-Lang

Patriarch of Shaolin Zen Buddhism. Born Richard O'Connor. His Chinese name means "Spirit Wolf of Truth." Studied under Shifu Fu Rne Chu and Shifu Lian Kam Yuen. Granted Shifu Certificate from Shifu Steve Baugh as a Praying Mantis and Shaolin Instructor. Kung Fu Master. Tai Chi Shifu Instructor. Ordained Chan Buddhist Priest. Founder, Shaolin Zen (Buddhist magazine), 1994. Founder, Tai Chi Youth, 1996. First Patriarch of Shaolin Chi Mantis Buddhist Gongfu, 1997-Current. First Patriarch of Tai Chi Youth, 1997-Current. Composer. Author.

Patriarch Zhen Shen-Lang Signature

Pir Zia Inayat Khan

(1971, Novato, California-Alive). Spiritual Leader of the Sufi Order International, 2005-Current. Eldest son and successor of Pir Vilayat Inayat Khan and grandchild of Hazrat Inayat Khan. B.A. London School of Oriental and African Studies. M.A. in Religious Studies, Duke University. Initiated into the Chishti, Suhrawardi, Qadiri and Naqshbgandi lineages of Sufism. Studied under the Dalai Lama. Founding Director, Sulik Academy. Resides at the Abode of the Message, New Lebabnon, New York. Author, A Pearl Appeared Recently in Wine: Essay into the Life, Music and Sufism of HJazrat Inayat Khan (2001). Initiated as a Pir and President of the Sufi Order International in North America, February5, 2000-2005.

Pir Zia Inayat Khan Signature

Most Reverend Archbishop Vicente Joaquim Zico, C.M.

(January 27, 1927-Alive). Roman Catholic Archbishop of Belem do Para, Brazil. Ordained Priest, Vincentians, October 22, 1950. Co-Adjutor Archbishop of Belem do Para, Brazil, December 5, 1980. Archbishop of Belem do Para, July 4, 1990-Current.