Photo Gallery

HAVEL'S HOUSE OF HISTORY

AUTOGRAPHS OF RELIGIOUS LEADERS:  PG-PIL

These items are posted as a reference for collectors and are not for sale.

(Click on image or signature to see an enlargement.)

Page loads in 22 seconds at 56.6


PERR-PF/ PIM-PISHome / Reference / Contact Us / Online Store


His Eminence Jean-Baptiste Cardinal Pham Minh Man

(1934, Ca Mau, Vietnam-Alive). Roman Catholic Archibishop of Thanh-Pho Ho Chi Minh, Vietnam, 1998-Current. Ordained Priest, Roman Catholic Church, May 25, 1965. Co-Adjutor Bishop of My Tho, Vietnam, March 22, 1993. Archbishop of Thanh-Pho Ho chi Minh, Vietnam, March 1, 1998-Current. Elevated to the Sacred College of Cardinals, October 21, 2003.

Jean-Baptiste Cardinal Pham Minh Man Signature

His Eminence Paul-Pierre Cardinal Philippe

(April 16, 1905, Paris, France-April 9, 1984, Rome, Italy). Roman Catholic Prefect of the Sacred Congregation for Oriental Churches, 1973-1980. Joined Order of Preachers, 1926. Ordained Priest, Order of Preachers, July 6, 1932. Teacher. Secretary, Sacred Congregation of Religious, Roman Catholic Church, December 14, 1959. Titular Archbishop of Erocleopoli Maggiore, August 28, 1962. Attended Vatican II Council, 1962-1965. Secretary, Sacred Congregation for the Doctine of Faith, June 29, 1967. Elevated to the College of Cardinals, March 5, 1973. Prefect, Sacred Congregation for Oriental Churches, March 6, 1973. Participated in the Conclaves of 1978. Cardinal Patronus of the Sovereign Military Order of Malta, November 10, 1978. Resigned Prefecture, June 27, 1980.

 

Paul-Pierre Cardinal Philippe Signature

Reverend Channing Emery Phillips

(March 23, 1928, Brooklyn, New York-November 11, 1987, New York, New York). Minister, United Church of Christ, and Civil Rights Activist. Ordained Minister, United Church of Christ, 1952. Minister, Grace Congregational Church, Harlem, New York, 1958-1959; Minister Haynes Congregational Church, Long Island, New York, 1959-1961; Senior Minister, Lincoln Temple United Church of Christ, Washington, D.C., 1961-1970; President, Housing Development Corporation, 1967-1974. Minister of Planning, Riverside Church, New York, New York, 1982-1987. Civil Rights activist. Candidate for Democratic nomination for President of the United States, 1968. Member, Democratic National Committee, 1968-1972. First Black to be placed in nomination before the convention of a major political party, 1968.

Reverend Channing E. Phillips Signature

Phillip Phillips

(August 13, 1834, Chautauqua County, New York-June 25, 1895, Delaware, Ohio). Christian Author and Composer. Known as the "Singing Pilgrim." Founder, Phillip Phillips and Company (pianos, organs, and Sunday School songbooks), 1860. Toured Australia, 1875, conducting over 100 song services. Returned to the United States via Sri Lanka, India, Japan, Jerusalem, Egypt, Italy, and Europe. Author of numerous song books, including Song Sermons, Hallowed Songs, American Sacred Songster, Temperance Songs, and New Hymn and Tune Book. Composed "Home of the Soul," "The Lord Will Provide," "Oh, What Are You Going to Do?" and "Blind Bartimeus."

Phillip Phillips Signature

Most Reverend Bishop George Yod Phimphisan, C.SS.R.

(January 19, 1933, Bangkok, Thailand-Alive). Roman Catholic Bishop of Udon Thani, Thailand. Ordained Priest, Redemptorist Order, June 24, 1958. Bishop of Udon Thani, Thailand, October 2, 1975-Current.

Bishop George Y. Phimphisan Signature

Venerable Kalon Tserling Phuntsok

(Tibet-Alive). Tibetan Buddhist Leader. Ordained Monk, Nyingma Buddhism. Fled to India, 1959. Member, 11th-14th Tibetan Parliaments in Exile. Minister (Kalon) of Religion and Culture, Central Tibetan Administration, October, 2006-Current.

Venerable Kalon Tserling Phuntsok Signature

Right Reverend Bishop Anthony E. Pierce

(1941-Alive). 8th Anglican Bishop of Swansea and Brecon, Wales. Ordained Deacon, 1965. Ordained Priest, 1966. Curate, Swansea St. Peter, Wales, 1965-1967. Curate, Swansea St. Mary and Holy Trinity, Wales, 1967-1974. Bishop's Chaplain, Anglican Students University College, Swansea, Wales, 1971-1974. Vicar of Llwynderw Swansea, 1974-1992. Chaplain of Singleton Hospital, 1980-1995. Secretary, Diocesan Conference, 1991-1995. Diocesan Director of Education, 1992-1999. Archdeacon of Gower, 1995-1999. Vicar of Swansee St. Mary, 1996-1999. 8th Bishop of Swansea and Brecon, Wales, January 20, 1999-Current.

Bishop Anthony Pierce Signature

Most Reverend Auxiliary Bishop Gerhard Pieschl

(January 23, 1934, Moravska Trebova, Czechoslovakia-Alive). Roman Catholic Auxiliary Bishop of Limburg, Germany, 1977-Current. Ordained Priest, Roman Catholic Church, December 8, 1961. Auxiliary Bishop of Limburg, Germany, and Titular Bishop of Misenum, August 24, 1977-Current.

Bishop Gerhard Pieschl Signature

His Eminence Sergio Cardinal Pignedoli

(June 4, 1910, Felina di Reggio Emilia, Italy-June 15, 1980, Rome, Italy). Roman Catholic Diplomat. Ordained Priest, April 1, 1933. Apostolic Nuncio to Bolivia, December 22, 1950. Apostolic Nuncio to Venezuela, October 19, 1954. Auxiliary Bishop of Milan, April 5, 1955. Apostolic Delegate to Western and Central Africa, September 23, 1960. Apostolic Delegate to Canada, June 1, 1964-June 12, 1967. Attended Vatican II Council, 1962-1965. President, Extraordinary Conference of Vietnam's Episcopate, September 1, 1966. Secretary, Sacred Congregation for the Evangelization of Peoples, June 10, 1967. Elevated to the College of Cardinals, March 5, 1973. President, Secretariat for Non-Christians, March 6, 1973. Participated in the two Conclaves of 1978.

 

Sergio Cardinal Pignedoli Signature

Right Reverend Bishop Eric Pike

Anglican Bishop of Port Elizabeth, South Africa, c. 1993-2001. Ordained Priest, Anglican Church. Bishop of Port Elizabeth, South Africa, c. 1993-January, 2001.

Bishop Eric Pike Signature

Right Reverend Bishop James Albert Pike

(1913, Oklahoma city, Oklahoma-1969, Judean Desert, Israel). Episcopal Bishop of California, 1958-1966. Born Roman Catholic. Intended to become Catholic Priest, but instead left the Catholic Church and became a lawyer. Joined Protestant Episcopal Church. Ordained Episcopal Priest, 1944. Noted for his brilliant sermons and his Sunday afternoon television program. Bishop of California, 1958. His liberal views stirred controversy throughout the Episcopal Church. Three times, he was arraigned for heresy, but never convicted. Battled alcoholism, suffered two divorces and the suicide of his son and a woman with whom he had been having an affair. After seeming to make contact with his deceased son, he became enthused about spiritualism. Resigned as Bishop, 1966, and set off on a spiritual journey through the Holy Land, dying alone in the Judean desert. A tragic but widely revered religious original.

 

Bishop James A. Pike Signature

Most Reverend Archbishop Daniel Edward Pilarczyk

(August 12, 1934, Dayton, Ohio-Alive). Roman Catholic Archbishop of Cincinnati, Ohio. Ordained Priest, December 20, 1959. Auxiliary Bishop of Cincinnati, Ohio, November 12, 1974. Archbishop of Cincinnati, October 30, 1982-Current.

Archbishop Daniel E. Pilarczyk Signature

Most Reverend Bishop Anthony Michael Pilla

(November 12, 1932, Cleveland, Ohio-Alive). Roman Catholic Bishop of Cleveland, Ohio, 1980-Current. Ordained Priest, Roman Catholic Church, May 23, 1959. Auxiliary Bishop of Cleveland, Ohio, and Titular Bishop of Scardona, June 30, 1979. Apostolic Administrator of Cleveland, ohio, July 29, 1980. Bishop of Cleveland, Ohio, November 13, 1980-Current.

Bishop Anthony Michael Pilla Signature