Photo Gallery

HAVEL'S HOUSE OF HISTORY

AUTOGRAPHS OF RELIGIOUS LEADERS:  BEM-BENR

These items are posted as a reference for collectors and are not for sale.

(Click on image or signature to see enlargement.)

Page loads in 17 seconds at 56.6


BEA-BEL/ BENSON-BERQ/ Home / Reference / Contact Us / Online Store


His Eminence Pietro Cardinal Bembo

(May 20, 1470, Venice, Italy-January 18, 1547, Rome, Italy). Roman Catholic Cardinal. Ordained Priest, Roman Catholic Church. Secretary to Pope Leo X. Librarian of St. Mark's. Elevated to the Sacred College of Cardinals, 1539. Bishop of Gubbio and Bergamo. Author of History of Venice (1551) and Gli Asolani. Noted for his love affairs with Lucrezia Borgia and a beauty known as Morosina.

Pietro Cardinal Bembo Signature # 1

Pietro Cardinal Bembo Signature # 2

Havel's House of History

Love history? Why not invest in it? Historical items are fun to collect and can accumulate significant value over time.

His Holiness Pope Benedict XVI

(April 16, 1927, Marktl am Inn, Germany-Alive). 264th Pope of the Roman Catholic Church, April 19, 2005-Current. Born Josef Ratzinger. Ordained Priest, Roman Catholic Church, June 29, 1951. Archbishop of Munich and Freising, Germany, March 24, 1977-February 15, 1982. Elevated to the Sacred College of Cardinals, June 17, 1977. President, International Theological Commission, November 25, 1981-Current. Prefect, Sacred Congregation of the Doctrine of the Faith, November 25, 1981-April 2, 2005. President, Pontifical Biblical Commission, November 25, 1981-April 2, 2005. Elected 264th Pope of the Roman Catholic Church, April 19, 2005-Current.

Pope Benedict XVI Signature

Pope Benedict XVI Signature (as Joseph Cardinal Ratzinger)

Havel's House of History

Thanks for visiting our site. We hope you'll return on a regular basis to see what's new and to say "hello."

Rabbi Sholomo Ben Levy

Rabbi, Beth Elohim Hebrew Congregation, St. Albans, New York, 1985-Current. President, International Israelite Board of Rabbis. Assistant Professor of History, Northampton Community College. Eldest son of Chief Rabbi Levi Ben Levy.

Rabbi Sholomo Ben Levy Signature

President Gary M. Benedict

(c. 1942, Minnesota-Alive). 11th President, Christian and Missionary Alliance, 2005-Current. Mechanical engineer. Ordained Minister, Christian and Missionary Alliance. Pastor, Christian and Missionary Alliance churches in Nebraska. Pastor, Menomonie (Wisconsin) Alliance, Church, 1977-1981. Director of Development, Crown College, 1982-1988. Superintendent, Northwestern District, Christian and Missionary Alliance, 1989-1997. 13th President, Crown College, St. Bonifacius, Minnesota, 1997-2004. Corporate Vice President, Christian and Missionary Alliance, 2004. 11th President, Christian and Missionary Alliance, August 1, 2005-Current.

Right Reverend Bishop Larry R. Benfield

(July 28, 1955, Johnson city, Tennessee-Alive). Episcopal Bishop of Arkansas, 2007-Current. Ordained Priest, /Episcopal Church, January, 1991. Rector, Christ Episcopal Church, Little Rock, Arkansas, 2001-2006. Bishop of Arkansas, Episcopal Church, January 6, 2007-Current.

Bishop Larry R. Benfield Signature

His Eminence Alfred Cardinal Bengsch

(September 10, 1921, Berlin, Germany-December 13, 1979, Berlin, Germany). Roman Catholic Bishop of Berlin, 1961-1979. German Soldier, WWII. Wounded and captured by U.S. Army, August, 1944. Ordained Priest, April 2, 1950. Auxiliary Bishop of Berlin, Germany, May 2, 1959. Bishop of Berlin, August 16, 1961. Received title of Archbishop ad personam, January 14, 1962. Attended Vatican II Council, 1962-1965. Elevated to College of Cardinals, June 26, 1967. Participated in Conclaves of 1978.

 

Alfred Cardinal Bengsch Signature

Most Reverend Auxiliary Bishop Gordon Dunlap Bennett, S.J.

(October 21, 1946, Denver, Colorado-Alive). Roman Catholic Bishop of Mandeville, Jamaica, 2004-Current. Ordained Priest, Society of Jesus, June 14, 1975. Auxiliary Bishop of Baltimore and Titular Bishop of Nesqually, December 23, 1997. Bishop of Mandeville, Jamaica, July 6, 2004-Current.

Bishop Gordon Bennett Signature

Right Reverend Frank H. Benning

d. 2000). Bishop, Anglican Episcopal Diocese South, 1973-2000. Ordained Priest, Anglican Church. Bishop, Anglican Episcopal Diocese South, September 30, 1973-2000. The Anglican Episcopal Church is a conservative branch of the Anglican Communion.

Bishop Frank Benning Signature